Menu
Poradnik
- Algorytmy Google - czym są, jak działają i czy należy się bać zmian i aktualizacji
- Czynniki SEO on-site i off-site, na które trzeba zwrócić największą uwagę
- Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne w e-commerce
- Pozycjonowanie lokalne strony - usługi SEO dla firm lokalnych
- Czy warto uczyć się e-commerce?
- Kursy online dla dzieci
- Szkolenia zamknięte online
- Szkolenia pracowników w firmie
- Najbardziej wartościowe kursy. Badanie rynku.
- Kursy zawodowe, czyli zawód i fach w jednym.
Jak stworzyć kurs online
Czy warto tworzyć kursy online?
Świat wirtualny stał się miejscem nauki. To fakt, którego nie da się podważyć. Coraz więcej uczniów decyduje się na naukę wyłącznie online. Przyczyn jest wiele:
- dostępność o dowolnym czasie i miejscu
- szybkość nauki można dostosować do własnych potrzeb i możliwości
- mniejsze ryzyko straty czasu i pieniędzy – rezygnujemy z nauki online jeśli nam nie odpowiada
Można wymienić jeszcze wiele powodów dlaczego nauka online staje się taka popularna. Kursy w formie elektronicznej mogą przybrać wiele form. Najpopularniejsze są opracowania pisane (np. poradniki), wideo wykłady, kurs interaktywne (uczestnik wypełnia zadania) oraz kursy na żywo np. w postaci streamingu z wykładów. Jeśli masz zamiar stworzyć swój własny kurs online musisz się zastanowić czy masz co przekazać a po drugie czy potrafisz przekazać swoją wiedzę w formie, którą zaakceptują odbiorcy. Sieć pełna jest kursów źle nagranych, na których nie słychać wyraźnie prowadzącego. Często prowadzący jest sztywny, wykłady bez „iskry”, nudne. Na pewno pamiętasz ze szkoły nudnych i słabych nauczycieli i tych z pasją w oczach, których słuchało się z zapartym tchem. Internet brutalnie weryfikuje każdy przekaz. Dlatego do tworzenia własnego kursu online warto dobrze się przygotować i zaplanować dokładnie każdy element szkolenia.
Przed rozpoczęciem pracy nad kursem
Zanim zaczniesz prace nad kursem musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze pytanie to w jakiej tematyce chcesz robić kurs i czy czujesz się ekspertem. Jak zebrać tematy do kursu? Nie opieraj się wyłącznie na swoim przeczuciu. Zobacz jakie kurs są popularne, na jakie może być zapotrzebowanie, porozmawiaj z potencjalnym uczestnikiem, którego możesz znaleźć chociażby we własnym otoczeniu. Zbieraj informacje z otoczenia rynkowego. Możesz nawet stworzyć ankietę internetową np. za pośrednictwem Facebooka lub Google Forms i rozesłać ją wśród znajomych. W kolejnym etapie zastanów się nad konkretnymi tematami kursów. Jeśli na przykład znasz język włoski zechcesz zrobić kur języka włoskiego. Dlaczego chcesz zrobić kurs online? Czy masz zamiar na nim zarabiać, czy tez może chcesz zdobyć popularność, przekazać wiedzę. W tym pytaniu powinieneś również określić potencjalną grupę odbiorów kursu, czy będzie to kurs dla początkujących, zaawansowanych czy ekspercki. Najłatwiej zmotywować do zakupu kursu są początkujący, których można zachęcić i zmotywować propozycją rozwoju i zmian życiowych. Jeśli określisz grupę odbiorców to powinieneś wiedzieć jaki ma być końcowy efekt odbycia kursu. Tymi pytaniami dojdziesz do odpowiedzi jaki to będzie kurs. Tani, drogi, ekskluzywny, darmowy. Czy masz dość motywacji do stworzenia dobrego kursu online i zdajesz sobie sprawę, że to wymaga sporo nakładu pracy i czasu.
Schemat kursu – zaczynamy pracę.
Zanim rozpoczniesz pracę nad kursem musisz wybrać jego formułę. Jeśli jest to np. kurs wideo przygotuj dokładny spis treści z podziałem na bloki. Dobry kurs powinien mieć około 25 lekcji z podziałem na 5 bloków. Każdy blok dobrze jeśli trwa 10-15 minut. Jak już przygotujesz spis treści kursu zastanów się jakie dodatkowe materiały chcesz udostępniać. Czy to będą poradniki, czy tez może darmowe konsultacje a może stworzysz zamkniętą grupę na Facebook i będziesz udzielał porad po szkoleniu? Ten etap musisz zakończyć koncepcją kursu oraz podjętymi decyzjami: tematyka, zakres, grupa docelowa oraz jaką wiedzę przekazujesz i jakie problemy chcesz w ten sposób rozwiązać.
Stwórz swój kurs online
Większość kursów online jest w formie wideo skupmy się więc na filmowaniu. Każdy kurs wideo ma trzy etapy: przed nagrywaniem (preprodukcja), nagrywanie (produkcja) i edycja po nagraniu (postprodukcja). Najtrudniejszym etapem jest preprodukcja, w którym musimy dokładnie przygotować się do kręcenia. Warto na tym etapie przygotować scenariusz oraz rozpisać np. na kartkach lub przygotować w formie elektronicznej wyświetlanie podpowiedzi np. na monitorze. Dobre przygotowanie przed nagraniem da ci pewność, unikniesz powtórek oraz przestojów w trakcie kręcenia. Idealnie jeśli uda ci się przed rozpoczęciem produkcji zweryfikować swoje pomysły, zapytać np. znajomych co myślą o takim scenariuszu.
Jak napisać kurs online?
Zaplanuj techniczne aspekty produkcji filmowej kursu: - gdzie będziesz kręcił kurs? Jeśli ma to być np. w domu to ważne, żeby dźwięki i tło nie rozpraszały odbiorców. Tło powinno być neutralne a dźwięki zewnętrzne całkowicie wyeliminowane. Pomyśl o takich szczegółach jak swoje ubranie, fryzura a nawet czystość pomieszczenia w którym kręcisz kurs. Sprzęt którym będziesz kręcił: zadbaj o dobre oświetlenie, kamerę lub aparat z opcją filmowania, stabilizację kamery/aparatu (np. statyw), mikrofon do nagrywania. Zazwyczaj większość zapomina o dobrym dźwięku, skupia się na obrazie, tymczasem cała masa kursów poległy z powodu słabego dźwięku. Dobrym rozwiązaniem jest aparat fotograficzny z opcją kręcenia filmów + dobrej klasy mikrofon zewnętrzny.
Jak nagrać kurs online?
Potrenuj przed nagrywaniem: przed lustrem, nagraj swój głos oraz próbny kurs. Ćwicz postawę, ton głosu oraz koncentrację i naturalny uśmiech, który jest nieodzownym elementem każdego kursu online. Przed samym nagrywaniem zadbaj o dobry wygląd formę i samopoczucie. Jeśli masz gorszy dzień, nie wysłałeś się lepiej odłóż kręcenie na następny dzień. Dźwięk jest tak samo ważny jak obraz. Jeden z podstawowych błędów podczas nagrywania kursów online to słaby dźwięk. Myślisz, że mikrofon z komputera wystarczy? Grubo się mylisz. Zainwestuj w dobry mikrofon. Polecam serię Blue Yeti lub dobry mikrofon studyjny.
Nagrywać możesz dobrym telefonem komórkowym, ale świetnie sprawdzają się też aparaty fotograficzne lusterkowe i bezusterkowe. Np. Panasonic Lumix S1H, Sony A7S, Canon EOS 5D, czy też Fujiilm X-H1. Wszystkie te aparaty świetnie sprawdza się zarówno do fotografowania jak i do kręcenia pełnometrażowych kursów.
Nagranie gotowe, co dalej?
Obróbka techniczna po produkcji zajmuje czasami więcej czasu i jest trudniejsza niż samo nakręcenie kursu. Po pierwsze musisz mieć odpowiedni sprzęt: komputer oraz oprogramowanie. Jeśli oprócz kursów w postaci wykładów nagrywasz ekran monitora to musisz zainwestować w oprogramowanie w rodzaju Camstasia, które nagrywa i pozwala na prostą edycję nagrań. Warto pomyśleć o podkładzie muzycznym, napisach początkowych i końcowych. Oprócz wspomnianego oprogramowania proponuję sprawdzić miedzy innymi Filmora, ScreenFlow, SmartPixel, Icecream, Quicktime, Ezvid. Wybór jest spory.
Ile kosztuje stworzenie kursu online?
Po pierwsze musisz policzyć zainwestowany czas. Do nagrania kursu potrzebujesz również miejsca, którym może być oczywiście Twoje mieszkanie po odpowiedniej aranżacji. Sporym wydatkiem może być sprzęt jeśli takim nie dysponujesz: komputer (od 2500 zł), aparat/kamera (2000 zł), mikrofon (400 zł), oprogramowanie do edycji (1500 zł). Jeśli nie masz zamiaru kręcić więcej kursów, lub nie jesteś pewien co dalej t może rozważ wypożyczenie/pożyczenie sprzętu?
Jak sprzedawać kursy online?
Jeśli udało ci się stworzyć szkolenie, z którego jesteś zadowolony to pora pomyśleć o jego rozpowszechnieniu. Po pierwsze musisz znaleźć miejsce, które będzie źródłem kursu. Możesz użyć darmowych miejsc typu YouTube czy tez Kursy.pl lub umieść kurs na własnej stronie www. Samo umieszczę kursu na platformie nie wypromuje szkolenia. Zaplanuj swoje działania promocyjne np. na Facebooku czy też Google Ads. Możesz tez zlecić promocję kursu w platformie kursy.pl podbijając swoją ofertę w panelu klienta. Jeśli korzystasz z kursy.pl to zacznij udostępnianie kursu od stworzenia dobrego profilu trenera.
Platforma do kursów online
Platforma do kursów online kursy.pl to również miejsce, w którym możesz stworzyć kurs. Udostępniamy narzędzia pomocne w edycji i promocji kursów. W naszym serwisie możesz dodać swój kurs w dowolnej formie: wideo, audio, opracowanie tekstowe, testy a następnie udostępniać je za darmo lub pobierać za dostęp opłatę.